promo1

Srdečne vás pozývame na benefičný koncert pri príležitosti obnovenia rekonštrukčných prác na budove národnej kultúrnej pamiatky, bytčianskej synagógy.

Po tom, ako boli záchranné práce prerušené pre spor s majiteľom pozemku hrozilo, že synagóga schátra. Spor sa nám našťastie podarilo urovnať a s kúpou pozemku pomohlo aj mesto Bytča. Už prvého septembra tak budeme môcť slávnostne otvoriť obnovenie rekonštrukcie. Pri tejto príležitosti sme pre verejnosť pripravili benefičné kultúrne podujatie, na ktorom vystúpi známa bratislavská kapela Preßburger Klezmer Band a komorné kvarteto Perlatus Musicus v zostave: husle – Marián Kramár, kontrabas – Martina Kágerová, čembalo – Jozef Gluch, spev – Alexandra Jedináková. Pozrieť si budete môcť aj výstavu umeleckých fotografií bytčianskej synagógy, ktoré nafotil umelecký fotograf Ladislav Čierny. Snímky bude možné si aj zakúpiť a aj takto pomôcť k záchrane budovy.

Veríme, že prvé dve fázy obnovy pamiatky stihneme vďaka grantom a sponzorom zrealizovať ešte do konca septembra. Cez nadačný fond Slovak Telecom v nadácii Pontis sa nám podarilo získať časť prostriedkov na obnovu trámov nad ženskou emporou, ktoré sú napadnuté drevokaznou hubou. Drevo nám daruje pán Rastislav Ivanka. Nadácia Kia Motors Slovakia nám zase pridelila grant na prvú fázu záchrany Mojžišových tabúľ. Tie už sú vďaka reštaurátorovi hotové. Stále nám však chýbajú prostriedky na druhú fázu, teda ich samotné osadenie.

Na celkovú rekonštrukciu synagógy bude potrebných asi milión eur. Získať ich chceme predovšetkým z programu Obnov svoj dom z Ministerstva kultúry SR, nórskych fondov, ostatných grantových programov, od firemných darcov.

Pomôcť nám môžete aj vy. Najmä tým, že si zakúpite vstupenku na benefičný koncert pri príležitosti obnovenia rekonštrukčných prác v hodnote 5 eur.

Príďte 1. septembra o 16.00 h do bytčianskej synagógy prežiť príjemné popoludnie a pridajte sa k tým, ktorým nie je jej osud ľahostajný. Pomôžte nám ju zachrániť!