Projekt AHA! Synagóga (Art and Historical Arena!) je spojením histórie a umenia. Zážitkovou formou, prostredníctvom prednášok, divadelného predstavenia a priamo v historickej budove národnej kultúrnej pamiatky, ste už dvakrát získali neskreslený obraz o histórií, kultúre, ale aj o osobnostiach a dôležitých dejinných udalostiach mesta Bytča.

Na tému Židia v Bytči, od prvej zmienky po súčasnosť už prednášala PhDr. Mária Weinbergerová. Mohli ste vidieť výstavu fotografií a dobových predmetov a tiež divadelné predstavenie Anna v podaní Dramaťákov zo ZUŠ Bytča.

DSCN0674

DSCN0713

O tradičnej ľudovej kultúre v Bytči a na okolí prednášal etnológ Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Juraj Jakubík. Vystúpila folklórna skupina a ľudová hudba Javorníček z Hvozdnice a prostredníctvom filmu Ako to dokázali? ste spoznali silné príbehy zo života najstarších obyvateľov obce Štiavnik a Hvozdnica.

DSCN1425

DSCN1456

Projekt AHA! Synagóga pokračuje 24. novembra o 8:30 h. témou: Bytča v súčasnosti. Keďže v synagóge práve vrcholia práce na rekonštrukcií stropov, AHA! Synagóga 3 sa uskutoční v Štátnom archíve v Bytči – Bytčiansky zámok.

1stranafoto