V sobotu 26. mája sa oplatí prísť do Bytče. História mesta Bytča po roku znova ožije. Po štvrtýkrát sa tu uskutoční festival folklóru, divadla, tradičných remesiel, dobrého jedla a histórie – Bytčiansky zámocký deň.

DSCN0353 (2)

Na štyroch miestach, t. j.  v zámockom areáli, v Bytčianskom zámku, Sobášnom paláci a v synagóge v Bytči sa bude v sobotu 26. mája od 11. do 20. h konať Bytčiansky zámocký deň. Festival, ktorý rok čo rok priťahuje návštevníkov nielen z Bytče, okolitých obcí či Žiliny, ale aj z celého Slovenska, ba i zahraničia organizuje občianske združenie Bytčania Bytčanom. Zúčastňujú sa ho stovky ľudí, pre ktorých je pripravený bohatý program, v ktorom si nájdu to svoje dospelí i deti.

Tradičné jedlá

„Myšlienka zorganizovať festival prišla pred štyrmi rokmi. Dôvodov bolo niekoľko. Tým najdôležitejším bolo sprístupniť ľuďom národné kultúrne pamiatky, ktoré tu máme – Bytčiansky zámok, Sobášny palác či synagógu,“ prezradil Michal Filek, jeden z hlavných organizátorov podujatia.

DSC_0450

Ako ďalej prezradil, ďalším dôvodom bolo priblížiť ľuďom zvyky, tradície, remeslá a jedlá typické pre bytčiansky región. „Mnohé si už ani nepamätáme a na festivale ich opäť uvidia, ochutnajú alebo si ich kúpia.“ Mnohé výrobky budú ľudoví umeleckí remeselníci aj predvádzať. Ich umenie si budú návštevníci môcť nielen pozrieť, ale prostredníctvom workshopov aj vyskúšať. Nebude chýbať ani pivo, víno či medovina. Novinkou tento rok budú valašské frgále, ktoré sa na Morave pečú už 200 rokov.

K podujatiu tradične patrí aj folklór. Program však bude obohatený aj o modernejšie žánre.

Zamerané na rodiny

Ako bolo vyššie spomenuté, program sa bude niesť v duchu folklóru, spevu, tanca, ľudových remesiel, jedál a zvykov. Na hlavnom pódiu vystúpi slovenská pesničkárka a divadelná herečka pochádzajúca z neďalekej Považskej Bystrice, Sima Martausová. Speváčka v januári získala ocenenie Speváčka roka 2017.

Okrem nej sa môžete tešiť aj na vystúpenie Pressburger Klezmer Band v zámockom areáli s výberom najobľúbenejších skladieb z ich 20-ročnej histórie. Etnická živelnosť, balkánsky temperament, moderný pulz – strhujúci klezmer všetkého druhu do tanca i na počúvanie.

„Festival je poňatý rodinne. Program, ktorý pripravujeme, je teda určený celým rodinám,“ povedal Michal Filek. Rodičia s deťmi sa tak môžu tešiť na divadelné vystúpenie Dramaťákov ZUŠ v Bytči a ich hru Polepetko. „Hru pripravujú s režisérom Kianicom špeciálne pre priestory zámku.“

Na hlavnom pódiu zase bude hrať Divadlo zo šuflíka.

Okrem toho budú aj prehliadky po zámku. „Novinkou je, že si predstavenie alebo prehliadku budú môcť ľudia pozrieť každú zvlášť,“ upozornil Michal Filek. Predchádzajúce roky boli spojené, to znamená, že najskôr bola divadelná hra a po nej nasledovala komentovaná prehliadka zámku, čo niektorým nevyhovovalo.

Bytčianskym zámkom bude návštevníkov aj tento rok sprevádzať Jana Kurucárová, ktorej výklad je vždy veľmi zaujímavý. Sobášnym palácom vás zasa prevedú skúsení lektori Považského múzea v Žiline.

„Program pripravujeme aj v synagóge,“ vyslovil Michal Filek. O 15. h tam vystúpi špeciálny hosť Bytčianskeho zámockého dňa, Jana Kirschner.

Jana Kirschner

Počas festivalu bude pre deti, okrem programu, pripravený aj obľúbený drevený kolotoč, maľovanie na tvár, workshopy, balóny, cukrová vata či pukance. A čo je skvelá správa? „Tým, že sme získali dotáciu z mesta Bytča, deti do 3 rokov majú tento rok vstupné zadarmo.“

Katarína Kvašňovská, snímky Dominika Sedláková, Viktor Cicko

BZD 2018