Synagóga bude opäť súčasťou Bytčianskeho zámockého dňa, festivalu bytčianskej histórie, folklóru, divadla, tradičných remesiel aj dobrého jedla, ktorý už po tretí krát organizuje OZ Bytčania Bytčanom v spolupráci s Považským múzeom v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, OZ Na záchranu bytčianskej synagógy – Kultúrnym centrom synagóga a Ministerstvom vnútra SR – Štátnym archívom v Bytči. Uskutoční sa v sobotu 27. mája od 11.00 – 20.00 h v areáli Sobášneho paláca a Bytčianskeho zámku aj v niektorých národných kultúrnych pamiatkach a teda aj v synagóge.

A práve v synagóge vystúpi o 15:30 h. špeciálny hosť – KORBEN DALLAS

korben-dallas

Bratislavská kapela, ktorá vznikla v roku 2010 sa výraznejšie presadila s druhým albumom Karnevalová vrana. Karnevalová vrana sa dostala na prvú priečku v albumovom rebríčku slovenskej verzie iTunes aj Spotify, a na Radio_Head Awards 2013 získali Korben Dallas ceny za najlepší album, singel (Otec) a najlepšiu koncertnú kapelu. V roku 2014 skupina vydala tretí album Banská Bystrica, najnovším albumom je Stredovek (2017). Korben Dallas radi spolupracujú aj s inými hudobníkmi a skupinami. V relácii Rádia_FM sa predstavili so špeciálnym hosťom Andrejom Šebanom. V Česku aj na Slovensku odohrali sériu spoločných koncertov s kapelou Zrní, s Janou Kirschner nahrali duet Spolu. Na festivale Viva Musica! a neskôr aj na festivale Pohoda sa predstavili v sprievode symfonického orchestra. Projekt Korben Dallas Symphony bol zaznamenaný aj na albume Kam ideme (2015), na ktorom v skladbe Sen hosťuje aj Aneta Langerová. Kapela si zahrala na mnohých popredných slovenských a českých festivaloch, ako sú Pohoda, Colours of Ostrava, Rock for People alebo Grape.

Tento rok kapela vydala svoj piaty album. Po orchestrálnom Kam ideme sa vracia ku svojej tradičnej zostave. Nahrávka je charakteristická svojou pestrosťou, medzi prizvaných hostí patrí tentokrát okrem takmer-člena Ľuboslava Petrušku aj klávesák Miloš Brunclík. Textom na album prispela spisovateľka a novinárka Jana Shemesh.

Zdroj: slnkorecords.sk

Vstupenka na koncert – 5€ (vstupenky budú dostupné 27. 5. 2017 od 15:00 h pred synagógou)

 

na web synagóga2

Program v zámockom areáli bude aj tento rok bohatý. Opäť sa bude niesť najmä v duchu folklóru, spevu, tanca, ľudových remesiel, jedál a zvykov. Svoje umenie vám predvedú ľudoví umeleckí remeselníci. Ich umenie si budete môcť nielen pozrieť, ale prostredníctvom workshopov aj vyskúšať. A samozrejme na tradičnom jarmoku si ich výrobky budete môcť aj zakúpiť. Reštaurácia U palatína a Radničná reštaurácia budú ponúkať tradičné bytčianske špeciality. Nebude chýbať ani pivo, víno, či medovina. Pre deti bude aj tento rok pripravený obľúbený drevený kolotoč a maľovanie na tvár.

Na hlavnom pódiu sa na úvod predstavia deti z ľudového súboru a z tanečného odboru ZUŠ Bytča. Po nich vystúpi folklórny súbor Stavbár zo Žiliny. Zatancovať aj zaspievať známe piesne si môžete so skupinou Kortina a po nej spoznáte ľudovú hudbu, zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Nebeskú muziku z Terchovej. Všetky (ne)poslušné deti naučí dobrým veciam Miro Jaroš a vrcholom dňa bude koncert skupiny Mňága a Žďorp, ktorá na českej ale aj na slovenskej scéne pôsobí už 30 rokov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bytčianskym zámkom vás bude aj tento rok sprevádzať PhDr. Jana Kurucárová, ktorej výklad je vždy veľmi zaujímavý. Sprievodným programom tu bude predstavenie rozprávkového zámku v podaní Dramaťákov zo ZUŠ Bytča. Sobášnym palácom vás opäť prevedú skúsení lektori Považského múzea v Žiline.

Lístok na kultúrny program do zámockého areálu – 2€

Lístok na prehliadku zámku – 1€

Časenka na prehliadku Sobášneho paláca – zdarma

Všetky informácie nájdete aj na www.bzd.slusnabytca.sk