letak-synagoga

Občianske združenie Na záchranu bytčianskej synagógy podalo v utorok 8. marca na Ministerstvo vnútra návrh na povolenie verejnej zbierky s názvom Rekonštrukcia bytčianskej synagógy. Jediným účelom zbierky bude záchrana a rekonštrukcia Národnej kultúrnej pamiatky bytčianskej synagógy, v súlade so schváleným projektom rekonštrukcie.

Verejná zbierka bude prebiehať 1 rok, od 1. apríla 2016 do 31. marca 2017 s platnosťou pre celé územie Slovenskej republiky. Pre tento účel sme zriadili v Slovenskej sporiteľni osobitný účet, ktorého číslo zverejníme hneď ako bude zbierka povolená. Ale podporiť nás môžete aj v tento moment, poslaním ľubovoľného príspevku na náš transparentný účet IBAN: SK63 0900 0000 0051 0967 8539 .

Našim prvým cieľom je vyzbierať 30-tisíc eur, ktoré použijeme na kúpu pozemku pod synagógou, ktorý v súčasnosti nepatrí nášmu občianskemu združeniu, čo v minulosti spôsobovalo množstvo problémov, vrátane zastavenia možnosti žiadať o granty a dotácie a v podstate to bol hlavný dôvod, pre ktorý rekonštrukčné práce v roku 2010 zastali.

Vážení priaznivci synagógy, milí Bytčania, ale aj obyvatelia iných obcí a miest. Pomôžte nám ju zachrániť! Pre koncerty, výstavy, besedy, divadlo, múzeum. Pre Bytču, pre nás všetkých!