web pozemok

Bytčianskej synagóge už nehrozí exekúcia, o jej rekonštrukciu sa postará OZ na záchranu bytčianskej synagógy a pozemok, na ktorom stojí, odkúpi Mesto Bytča.

OZ na záchranu bytčianskej synagógy prevzalo v marci 2016 od OZ Biblické centrum záväzky voči majiteľovi pozemku, aj záväzky, ktoré vznikli v rámci exekučného konania. Následne celý dlh vyrovnalo a exekučné konanie bolo skončené. Podarilo sa to aj vďaka všetkým návštevníkom minuloročného Bytčianskeho zámockého dňa, ktorí si zakúpili vstupenku na prehliadku synagógy, aj vďaka všetkým remeselníkom a trhovníkom, ktorí sa počas uplynulého, aj tohto roku zúčastnili Malých trhov organizovaných OZ Bytčania Bytčanom a aj vďaka všetkým vám, ktorí ste nás podporili iným spôsobom. Spolu sme sa tak pričinili o to, že sa synagóga vyhla dražbe a úplnému zničeniu. Ďakujeme vám!

Po vyplatení exekúcie darovalo OZ Biblické centrum synagógu OZ na záchranu Bytčianskej synagógy. Darovacia zmluvu bola podpísaná hneď ako to bolo zákonne možné. Prevod musí už len potvrdiť kataster zavkladovaním vlastníckeho práva.

Otvorená bola otázka pozemku. Vlastnil ho súkromný podnikateľ, s ktorým viedlo Biblické centrum spor o nájomné, z ktorého vyplynulo exekučné konanie. Aby sa situácia nezopakovala, požiadali sme o pomoc mesto Bytča. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 28. 4. poslanci odsúhlasili, že mesto pozemok odkúpi za cenu 25 900 eur a uzatvorí s OZ na záchranu bytčianskej synagógy zmluvu o výpožičke. Zo 17 poslancov hlasovalo za návrh 15, jeden bol proti a jeden sa zdržal. Aj touto cestou chceme poďakovať všetkým poslancom, ktorí uznesenie podporili a pridali sa k tým, ktorým záleží na tom, aby rekonštrukcia vzácnej budovy mohla pokračovať. Rovnako ďakujeme aj pánovi primátorovi, s ktorým sme po počiatočných názorových sporoch o tom, kto by mal zabezpečiť rekonštrukciu, dokázali nájsť kompromis prijateľný pre obe strany a ktorý pri hlasovaní kúpu pozemku podporil. Chápeme však aj výhrady poslancov, ktorí návrh nepodporili. Aj podľa nás by bolo najlepším riešením to, keby sa o rekonštrukciu synagógy postaralo mesto. Sme však odhodlaní dokázať, že kompromis, ku ktorému sme dospeli po ročnom snažení bude na prospech veci.

Situácia je dnes taká, že vyplatením dlhu bolo zastavené exekučné konanie, budova synagógy už de facto prešla do majetku OZ na záchranu bytčianskej synagógy a pozemok pod ňou odkúpi mesto Bytča. Je to výborná správa, pretože opäť môžeme žiadať o granty a dotácie a synagógu zrekonštruovať podľa schválenej projektovej dokumentácie.

Prvý malý grant v hodnote 2000 eur na ošetrenie a výmenu trámov napadnutých hubou, od spoločnosti Slovak Telecom sa nám už podarilo získať. Drevo nám sľúbil darovať Bytčan Rastislav Ivanka. Ďakujeme! Z nadačného fondu Kia Motors Slovakia sa snažíme získať 3000 eur na rekonštrukciu Mojžišových tabúľ. Tento rok sa zapojíme do grantu Ministerstva kultúry Obnov svoj dom a získať budeme chcieť aj Nórske fondy. Ak by všetko išlo podľa predpokladov, najneskôr do 5 rokov by mala byť synagóga zrekonštruovaná. Na to však budeme potrebovať aj vašu pomoc. Budeme potrebovať finančné prostriedky na zabezpečenie spoluúčasti na projektoch a tiež peniaze na zabezpečenie prevádzky budovy. Preto sme vyhlásili verejnú zbierku, prostredníctvom ktorej nás môžete podporiť. Prispejte na dobrú vec! Číslo transparentného účtu nájdete v sekcii PODPORA.

Zrekonštruovaná synagóga nebude mať náboženský význam. Bude slúžiť na kultúru – najmä ako galéria, koncertná sála, múzeum, ale tiež ako komunitný priestor, na stretávanie sa tvorivých ľudí. Jej rekonštrukciou si tiež chceme uctiť pamiatku židovských spoluobčanov, ktorí ju vybudovali a tvorili históriu nášho mesta.

Najbližšie bude synagóga hostiť časť programu Bytčianskeho zámockého dňa 2016, v sobotu 28. mája. Opäť otvoríme jej dvere a vy okrem prehliadky v nej uvidíte aj divadelné predstavenia Matilda a Anna (o Anne Frankovej) v podaní Dramaťákov zo ZUŠ Bytča pod vedením Radovana Kianicu. Vystúpi aj komorné kvarteto Perlatus Muzicus. Program Bytčianskeho zámockého dňa je však oveľa bohatší. Medzi účinkujúcimi budú okrem folklórnych súborov aj kapely Hrdza a Polemic. Už teraz si môžete rezervovať vstupenky na prehliadku nielen synagógy, ale aj ostatných kultúrnych pamiatok, spolu so vstupom na kultúrny program. Do 18. mája ich ponúkame za výhodnejšiu cenu na t.č. 0903 033 927. Viac informácii sa dozviete na www.bzd.slusnabytca.sk